Існують певні відмінності в засвоєнні прочитаної та почутої інформації. Коли ми читаємо, ми беремо участь у процесі, який включає в себе використання наших очей для сканування слів і нашого мозку для інтерпретації їхнього значення. Цей процес може бути швидшим і ефективнішим, ніж прослуховування інформації, але він вимагає більшої уваги і концентрації.
Спосіб запам'ятовування і збереження інформації також може відрізнятися залежно від того, читаємо ми чи слухаємо. Дослідження показали, що люди запам'ятовують більше те, що вони читають, ніж те, що чують. Це може бути пов'язано з тим, що читання дає нам змогу повертатися й перечитувати якісь місця, зупинятися для осмислення прочитаного, тоді як почута інформація є більш швидкоплинною і її важче переглянути.
Однак це не означає, що один спосіб засвоєння інформації за своєю суттю кращий за інший. І читання, і слухання мають свої сильні та слабкі сторони, і ефективність кожного методу може залежати від безлічі чинників, як-от складність інформації, контекст, у якому вона подана, а також особисті вподобання людини.
Игорь Князев